ندای ایرانیان

کد خبر: ۳۹۱۹
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۴
غلامرضا ظریفیان در گفت‌وگو با «نگاه»:
غلامرضا ظریفیان تاکید کرد:فقدان پذیرش جایگاه جریان‌ اصلاحات در میان مردم از سوی اشخاصی است که تمایل دارند فضای جامعه به سمت و سوی بی‌شکل حرکت کند تا در این فضای بی‌شکل و بی‌جهت، رهبری تحرکات سیاسی و اجتماعی را در دست‌گیرند
نگاه: حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی و شکست وی در دو عرصه داخلی و خارجی باعث نوعی ورشکستگی و خمودگی جریان اصلاحات در بین اقشار مختلف مردم شده است. در این میان هستند افراد و نیمه کنش ورزان سیاسی که با القاء شکست این جریان، در اندیشه یارگیری برای خود و دردست گرفتن رهبری خواسته‌های تاریخی مردم هستند. ازاین‌رو بازخوانی جریان اصلاحات، نقد درون جریانی و پذیرش اشتباهات این جریان در حمایت از افراد خواص و عذرخواهی از مردم باید در دستورکار قرار گیرد. برای بررسی بیشتر این مورد «نگاه» با غلامرضا ظریفیان به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

* جریان اصلاحات را مرده می‌خواند تا رهبری مردم را بر عهده گیرند

 غلامرضا ظریفیان دراین‌ارتباط که برخی کار جریان اصلاحات را با توجه به شرایطی که اکنون برای جامعه به وجود آمده را تمام‌شده می‌بینند به «نگاه» گفت: فقدان پذیرش جایگاه جریان‌ اصلاحات در میان مردم از سوی اشخاصی است که تمایل دارند فضای جامعه به سمت و سوی بی‌شکل حرکت کند تا در این فضای بی‌شکل و بی‌جهت، رهبری تحرکات سیاسی و اجتماعی را در دست‌گیرند.

*جامعه فرهیخته ایران اهل شورش کور نیست

 به‌رغم تمام مشکلات و فشارهایی که اکنون در عرصه اقتصادی وجود دارد و در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی نیز مردم با محدودیت‌هایی روبرو هستند اما جامعه کماکان آرام است و این تنگ ناها هنوز جامعه ایران را به سمت و شورش‌ نبرده است؛ زیرا جامعه ایران فرهیخته است و تشخیص می‌دهد که در تندروی‌ها و شورش‌ها حاصلی به وجود نخواهد آمد.

* اعتراف به شکست در نزد مردم

طبیعی است این جامعه دست به انتخاب بزند و هر شخص و جریانی که کالای بهتر و اخلاقی‌تری دارد و درعین‌حال صداقت و صراحت و احساس اعتماد از آن مشاهده می‌شود، از جامعه پاسخ مثبت دریافت کند. اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی باید مشکلات را با مردم درمان گذارند و از مردم عذرخواهی کنند آنگاه همچنان به‌عنوان گزینه خوب مورد اعتماد عمومی قرارخواهد گرفت. به‌شرط آنکه اصلاح‌طلب‌ها این نعمت اقبال 100 ساله را به جریان اصلاح‌طلبی را قدر بدانند و این عرصه را در اندازه‌های خود پاس بدارند.

* اصلاحات هنوز زنده است

 جریان اصلاحات باید در اندازه جریان 100 ساله اصلاح‌طلب ظاهر شود، آنگاه هم در رهبری اصلاحات و هم در پیام‌های این جریان ظرفیت‌های بزرگی به وجود خواهد آمد و جامعه همچنان به این جریان اقبال خواهد کرد به‌شرط آنکه کنشگران این جامعه درک درستی داشته و انتخاب درستی انجام دهد.

*اعتراف به شکست، اقبال مجدد مردم

 اگر جریان اصلاحات مشکلات را با مردم در میان گذارد و اعلام کند که نتوانسته اعتماد جامعه را پاس دارد و در این مسیر دچار اشتباهاتی شده و از سوی دیگر نقد توأمان درون جریانی را ادامه دهد، با توجه به ظرفیت‌هایی که در جامعه ایران وجود دارد، می‌تواند مجددا مورد اقبال مردم قرار گیرد. در غیر این صورت مردم به جریان اصلاحات پشت خواهند کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: