ندای ایرانیان

کد خبر: ۳۸۹۵
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
نگاه: جوانان شاخص‌ترین نیروی انسانی و آینه تمام نمای آینده یک جامعه هستند. آنها می‌توانند با تزریق اشتیاق و سرزندگی به جامعه، باعث  تحرک و توسعه آن شوند. از این رو نقش سازنده جوانان در تکامل مادی و معنوی جامعه قابل چشم‌پوشی نیست. با ورود این نیروی انسانی تازه نفس در عرصه‌های مختلف جامعه می‌توان بهبود شرایط کشور را در تمام ابعاد آن به نظاره نشست.

این روزها با توجه به فشارهای بین‌المللی، مشکلات اقتصادی و حوادث طبیعی که گریبان کشور را گرفته است؛ بر کسی پوشیده نیست که دولت به تنهایی قادر به مقابله با تمام چالش‌ها و مخاطرات نخواهد بود و بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به حضور قشر جوان در تمامی عرصه‌های ساخت و تولید احساس می‌شود. لذا مشارکت همه‌جانبه جوانان می‌تواند گشایشی باشد بر آنچه که امروز بر ما می‌گذرد.

مشارکت اجتماعی جوانان به عنوان یکی از شاخص‌های پویایی جامعه و  از رهیافت‌های رسیدن به توسعه پایدار باعث بالا رفتن مسئولیت‌پذیری افراد جامعه می‌شود و به معنای توجه و حساس شدن جوانان به اموری است که منافع فردی و جمعی را به دنبال دارد. هر چند همواره در بزنگاه‌های سختی همچون وقوع حوادث طبیعی شاهد مشارکت مشتاقانه و گسترده جوانان و سایر اقشار جامعه در جهت رفع بحران بوده‌ایم. اما این حرکت‌ها اغلب احساسی و با طول عمر کوتاه هستند. فعالیت اجتماعی و مشارکتی که منجر به توسعه ملی و پایدار می‌شود باید عقلانی، برنامه‌ریزی شده و مداوم باشد.

رسیدن به این سطح از مشارکت، از یک سو نیازمند باور جوانان به نقش مؤثر خود در ترسیم  آینده و توسعه  است و از سوی دیگر، اعتماد مدیران و مسئولین به جوانان در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های کلان را می‌طلبد. این اعتماد، ضرورتی زیربنایی برای ساختن اعتمادی مستحکم و مشارکتی پایدار خواهد بود تا جوانان با انگیزه و حس تعلق ملی پا به عرصه‌های مختلف بگذارند. فعالیت اجتماعی جوانان با ایجاد ارتباطات مؤثر، مهارت و امید آنها را در مواجهه با چالش‌های زندگی توانمند می‌کند و در نتیجه‌ی آن آسیب‌های اجتماعی نیز کاهش می‌یابد که منتهی به ایجاد نشاط اجتماعی می‌شود.

در این بین سازمان‌های مردم‌ نهاد  به اختصار سمن‌ها، می‌توانند تجلی مشارکت هدفمند و عقلانی در جامعه باشند. سمن‌ها به عنوان گروه‌های مردمی و متخصص، با آشنایی به نیازها و خواسته‌های جامعه در حیطه تخصصی خود می‌توانند نقش مؤثری را در بالا بردن مشارکت عمومی با ایجاد انگیزه و حمیت عمومی نسبت به سرنوشت جامعه، ایفا کنند. 
اکنون که رویکرد حمایتی دولت دوازدهم به سمن‌ها، فضای مناسبی برای رشد کمی و کیفی این سازمان‌ها فراهم کرده و از طرفی ظرفیت‌ها و ضرورت‌ها برای مشارکت مردم بالا رفته. باید که با ایمان به قدرت خود قدم در راه گذاشت، و با ایجاد شبکه‌های مدنی این قدرت را افزون کرد. باشد که شاهد توسعه پایدار با حضور فراگیر جوانان با هر پیشینه فرهنگی و اجتماعی باشیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: